A. Cengiz KARLIOVA


Fotoğraf Sanatçısı ( 1954-…. )

Özgeçmiş

       Cengiz Karlıova 1954 yılında İstanbul’da doğdu. Fotoğrafla çocuk yaşlarda babasının fotoğraf stüdyosunda tanıştı, fotoğrafı bir yaşam biçimi olarak hayatına kattı. Fotoğrafla bütünleşti ve deklanşöre her dokunduğunda hayatında iz bırakan kaydedilmiş an oyan fotoğrafın hayatına eklediği renk ve ışıkların derinliğinde yaşamaya başladı.
       1972 yılında Lise eğitimi sonrasında kendi adını taşıyan fotoğraf stüdyosunda profesyonel olarak çalışmaya başladı. Kırk yılı aşkın zamandır fotoğraf çalışmalarını sürdüren fotoğraf sanatçısı Karlıova zamanının bir kısmını da öğrenci yetiştirmekle geçiriyor. Fotoğraf , hayatının hala önemli bir parçası olup, fotoğraf konusundaki çalışmalarını aktif bir şekilde sürdürmektedir.
▪ Kişisel sergilerin yanında çok sayıda karma fotoğraf sergisine de eserleriyle katıldı.
▪ Yurtiçi ve dışı yarışmalarında pek çok ödül aldı.
▪ Fotoğraf sanatı ile ilgili Türkiye’de ve uluslar arası düzeyde yapılan pek çok etkinliğe katıldı. Yurt dışında pek çok ülkede turizm ve tanıtım fotoğrafları çekti.
▪ Yurtiçi ve yurtdışı birçok yayın organında fotoğrafları yayınlandı.
▪ İstanbul Modern’nin fotoğraf koleksiyonunda ve İst. Fotoğraf Müzesinde fotoğrafları bulunmaktadır.
▪ AFIAP unvanına sahiptir.
▪ İFSAK onur üyesidir.
▪ Fotogen Fotoğraf Derneği’nin kurucularındandır.
Fotoğrafın belge olması kadar sadece estetik kaygılarla da üretebileceğini, büyük bir hızla değişen ve gelişen çağa, her yönüyle aynı hızda cevap verebilen fotoğraf ve fotoğraf sanatının ender sanat dallarından biri olduğunu düşünüyor.

Gsm : O 532 236 59 83
e-posta: cengizkarliovayahoo.com
Web : www.cengizkarliova.com


 

Portfolyo